Як обрати спиці початківцю – шпаргалка від Аґрафки

Хештеги на кшталт #вяжутнетолькобабушки заполонили рукодільні соцмережі. Дедалі частіше можна зустріти молодь, яка в’яже в публічних місцях – у кав’ярні, дорогою на роботу чи просто в парку. Це надзвичайно тішить, адже рукоділля стрімко розвивається і нарешті в моду знову повертаються власноруч зв’язані речі. І це чудово! Проте, асортимент спиць так змінився з часів нашого дитинства, що й годі щось обрати тепер. Аґрафка радо допоможе вам у цьому – ознайомить з наявними опціями, щоб ваш вибір був вдалим, а в’язання приємним.

Матеріали спиць

З чого ж зроблені спиці? Більшості з вас, мабуть, відомі найпоширеніші – алюмінієві. Проте, є ще чимало інших матеріалів, з яких можна обрати спиці для в’язання:

Дерево

Ці спиці є м’якими та ніжними (знаю, знаю – ці епітети мало асоціюються зі спицями, але коли ви спробуєте, то зрозумієте про що йде мова). Я здебільшого схиляюсь до бамбукових спиць. Я люблю в’язати ними по кругу, адже пряжа дуже легко рухається по гладенькій поверхні так, що в’яжу я практично без пауз. А їхній звук чинить на мене терапевтичний ефект :)

Метал

З вашого дитинства вам, мабуть, добре відомі спиці, якими в’язали ваша бабуся чи мама – алюмінієві. Це найбільш традиційні спиці – легкі, дешеві, навіть кольорові, але заразом занадто м’які, щоб тримати форму, і недостатньо ковзкі, тож пряжа рухається по них з певним зусиллям.

Сьогодні на ринку є велике розмаїття сталевих спиць. Вони дорожчі за алюмінієві, проте значно кращі в роботі. Міцність та надзвичайно гладенька поверхня перетворює їх на улюбленців багатьох рукодільниць.

Пластик

Пластмасові чи пластикові спиці вважаються хорошою альтернативою для початківців. Буцім, якщо ви хочете лише спробувати в’язати, то з пластиковими спицями вам не доведеться шкодувати про затрати на спиці у випадку, якщо вам в’язання взагалі «не піде». Проте, я переконана, що саме через такі спиці рукодільницям в’язання може і «не піти» :)

Види та типи спиць

Якщо з матеріалом спиць вже визначились, тоді варто знати, яких видів чи типів бувають спиці і для чого кожен вид призачений.

Кругові спиці (Round or cable needles)

Кругові спиці використовуються для в’язання круглих речей (тубусів) як то: шапки, снуди, светри, часом навіть шкарпетки тощо. Та забігаючи наперед скажу, насправді їх можливості – безмежні!

Прямі спиці (Straight needles)

Прямі спиці можна використовувати для в’язання пласких речей чи деталей. Проте пам’ятайте – не варто використовувати їх для в’язання якогось великого проекту, адже вся вага триматиметься на спицях, що може завдати шкоди вашим зап’ястям. Краще перейдіть на кругові

Панчішні спиці (DPN – double pointed needles)

Використовуються для в’язання маленьких окружностей (шкарпетки, рукава, закінчення у шапок). Переважно продаються наборами по 4 та 5 шт.

Взаємозмінні спиці (Interchangeable needles)

Являють собою спиці, до котрих можна приєднувати шнур і таким чином адаптувати спиці під різні проекти, поєднуючи між собою різні розміри спиць із різними розмірами шнурів. З такими спицями рукодільниця завжди у всеозброєнні і готова до будь-якого проекту.

Розміри спиць

Кожен вид спиць ще різниться за розміром:

Товщина спиць

Вказується зазвичай в мм чи дюймах. Вибір товщини в’язальних спиць залежить від конкретної пряжі, з якою планується працювати і тут варто орієнтуватися на поради виробника пряжі щодо вибору тої чи іншої товщини інструменту. На хлопський розум, чим грубша/товстіша пряжа тим грубші/більшої товщини потрібно брати спиці.

Довжина спиць

Подається в см чи дюймах. Здебільшого вибір довжини спиць (довжина інструменту як у прямих та панчішних спицях, чи довжина інструменту і кабелю разом узятих) залежить від проекту, який планується реалізувати на цих спицях (шапка, шкарпетки, светр тощо), а також від власних переваг, які у кожного набуваються з особистим досвідом. Саме тому, у більшості в’язальниць є чималий арсенал в’язальних інструментів – на усі випадки життя :)

Та найважливіше, що варто пам’ятати при виборі своїх перших спиць – це те, що як і у всьому решта, нема нічого ані ідеального, ані універсального. Вибір спиць – питання особистих преференцій та смаку, тож Аґрафка сподівається не лише полегшити цей вибір, але й забезпечити :)


(с) Аґрафка, 2016