Усі працівники Аґрафки обов’язково мають власні захоплення рукоділлям – хтось з нас вишиває, шиє, декупажить, в’яже чи захоплюється виготовленням листівок. Але переважна більшість аґрафок незалежно від теперішнього вподобання все ще любить вишивати чи починали колись з вишивки, тому ми вирішили, що у нас неодмінно повинна бути рубрика все про вишивку, яка покаже, що вишивати це легко, цікаво та модно і заохочуватиме новачків до такої цікавої справи або ознайомлюватиме вас із новинками в цій сфері!
Ця рубрика неодмінно базуватиметься на нашому власному досвіді, адже зараз в арсеналі Аґрафки не менше 5ти активних вишивак і кожен з нас може поділитися неабияким досвідом, який ґрунтується на власних досягненнях чи помилках!
І обираючи першу тему з чого почати нашу рубрику, ми всі одностайно вирішили, що найперше треба ознайомити вишивальниць із спеціальними рамками-п’яльцями для вишивки Q-Snap (в народі просто ку-снапи), бо це та річ, яка кардинально змінює і якість вишивки, і власне сам процес.
Що таке Q-Snap (або Plastic Snap Frame)?
Q-snap (ку-снап, к’ю-снап) – це революційні рамки різних розмірів для шиття чи вишивання, які забезпечують ідеальний натяг тканини, надзвичайно легкі, компактні та зручні у користуванні і слугують альтернативою звичайним п’яльцям до вишивання.
Першочергово такі рамки були розроблені для квілтерів (звідси й перша літера в назві q- quilt), але дуже швидко вишивальниці теж розсмакували такі “п’ялечка” і напевно сьогодні можна сказати, що кожна порядна вишивальниця мріє мати в своєму арсеналі бодай одну пару таких помічників.
Види снапів
Варто відмітити, що є кілька видів снапів, і, звісно, ж є неякісні підробки під них. Як правило, різниця в снапах полягає в системі кріплення елементів, розмірах та ціні. Найпопулярніші американські (Q-Snap) та англійські (Plastic Snap Frame).
Основна різниця між ними – це кріплення: в американських снапах кріплення сховані в основу пластикових трубок, а кути утворюються з Г-подібних трубок, а в англійських рамках кутові елементи кріпляться поверх трубок, що й створюють, на наш погляд, основний недолік таких снапів, адже в місцях кріплення таких кутиків тканина стирчить поверх кутиків і затискачі тканини сприяють ще більшому залому тканини, а також кріпляться ці кутики відверто погано. Звісно, це суттєво не впливає на процес вишивання, але в порівнянні з американськими снапами, де тканина лягає ідеально і відсутня проблема з кріпленням кутових елементів – це вже виглядає серйозним недоліком.
Також на ринку присутній український виробник рамок з ПВХ. Не можна сказати, що це підробка, це швидше за все імітація снапів, але, на жаль, більшість переваг справжніх снапів там відсутні, проте вони мають право на існування, адже основна їхня перевага – це звісно ціна і вони також мають своїх прихильників.
На початках кожен з нас пройшов шлях від вишивання на руках до вишивання на п’яльцях, і зрештою до придбання якісних рамок ку-снапів. Свого часу кожним з нас було проштудійовано чимало форумів та відгуків, а також власний досвід кількох видів снапів, тож тепер з впевненістю ми можемо рекомендувати АМЕРИКАНСЬКІ ку-снапи (саме тому, ми й продаємо їх в Аґрафці і доставляємо у будь-яку країну світу ;)), а тому далі буде йти детальний огляд саме американських Q-snap.
З чого складаються Q-Snap
Рамки ку-снапи складаються з кутових трубок (Г-подібних), з’єднувальних елементів та затискачів. Інколи для збільшення стандартних розмірів рамок-снапів застосовують розширювачі і тоді можна складати рамки будь-якого розміру та конструкції – навіть цілі настільні чи підлогові станочки!
Розміри Q-Snap
Американські снапи мають розміри в дюймах (1дюйм=2,54см) і представлені на ринку в таких розмірах (еквівалент в см наведений приблизний, без міліметрів):
- 6х6 дюймів = 15х15см
- 8х8 дюймів = 20х20см
- 11х11 дюймів = 28х28см
- 11х17 дюймів = 28*43см
- 17х17 дюймів = 43х43см
також є два варіанти збільшенння (розширення снапів): комплект збільшення снапів з 11 дюймів на 14 (35см) та комплект збільшення з 17 дюймів до 20-ти (51см)
а також виробник постачає окремі деталі:
- змінні затискачі до усіх розмірів снапів
- запасна пара будь-якого розміру, для заміни чи поєднання з іншими розмірами і створення додаткових конфігурацій снапів
Усі ці деталі легко комбінуються між собою (до речі, снапи різних виробників не сумісні між собою, тому звертайте на це увагу!)
З досвіду Аґрафки найпопулярніші розміри снапів це 20х20 см і 28х28см. Інколи зручно придбати один повний набір + додаткову пару іншого розміру (або цілий набір) і поєднувати їх між собою (наприклад, у поєднанні найпопулярніших розмірів можна отримати рамки: 20*20, 28*28 та 20*28).
Переваги та недоліки Q-Snap
переваги:
- почнемо з того, що вони квадратно-прямокутної форми, а це ідеально, особливо якщо робота такої ж форми, адже в круглих п’яльцях відбувається деформація тканини. Це відчутно, коли у вишивці багато півхрестиків чи гобеленного шву, який також впливає на перекоси полотна в одному напрямку, а кругла форма сприяє ще більшому перекосу тканини.
- велика перевага це вкрай легка вага у співвідношенні до розміру рамки. Вони значно легші за дерев’яні п’яльця чи станки, тому руки не втомлюються їх тримати, наприклад, популярний розмір 20х20см – повний комплект важить менше 200гр.
- вони досить мобільні та компактні – розкладаються в набір трубочок і не займають багато місця. Їх можна скласти в невеличку косметичку, взяти з собою в дорогу чи навіть у літак, адже вони дуже легкі та компакті.
- універсальні, легко створювати довільні розміри. Усі комплектуючі легко поєднуються між собою, а тому можна створювати рамки будь-якого розміру – під великий проект, чи для маленької вишивки, а навіть цілі станки.
- не заламують тканину та вишиті ділянки. На відміну від інших виробників, С-подібні затискачі в американських ку-снапах з середини рельєфні, що дозволяє утримувати надійно тканину і не затискати її по усій площі затискача. Особливо це добре, якщо під затискач потрапляє вишита ділянка – ви можете не боятися, що затискачі пошкодять нитку чи зроблять загини на хрестиках вишивки. Після прання ваші хрестики, гладь чи гобеленні стібки залишаться ідеальними.
- покращується якість роботи. Наскільки б ідеально рівно ви не вишивали в руках, чи на п’ялечках, повірте вам є куди покращуватися :) – і саме з ку-снапами ідеальної зовнішньої чи зворотньої сторони дуже легко досягти.
- натяг тканини. В цих рамках можна легко досягти ідеального натягу без додаткових зусиль, який неможливо досягнути з іншими помічними засобами для вишивки. Хто любить барабанний натяг – будь ласка, бажаєте трохи вільніше – прошу дуже! :)
- задоволення від процесу. Це найвагоміший арґумент на користь ку-снапів :)
недоліки:
Чесно скажемо, ми настільки любимо американські ку-снапи, що нам здається, що вони ідеальні для вишивання :) Але все ж постараємося бути об’єктивними і до недоліків навести поради, як зменшити вплив цих недоліків
- ціна. Оскільки ідеальні п’яльця мрії виготовляються у США, то ціна їхня залежить від курсу долара. Снапи розміром 20х20см коштують 16-17 дол за одну рамку, а для створення кількох конфігурацій потрібно кілька готових наборів рамок чи додаткових пар, а це в свою чергу ще більше здорожчує помічника. В будь-якому випадку, якщо ви серйозно і надовго займаєтесь вишивкою, то це буде свого роду вкладення в розвиток вашого хобі. Можна почати хоча б з одного набору – оптимально це набір снапів 20х20см чи 28х28см.
- товщина рамок, що “краде” робочу поверхню. Особливо це відчутно в малих розмірах 15х15см, де робочої поверхні залишається приблизно 10-11см. Можна купувати більшого розміру снапи.
- незручно закірплювати нитку біля краю чи кута снапів. Такий недолік притаманний усім додатковим засобам для вишивки (п’яльця, станки тощо). Можна посунути полотно, щоб вишивати у центрі, або таки призвичаїтись кріпити ниточку з краю.
- вихід з ладу затискачів. З часом від активного користування затискачі втрачають свою чарівну здатність ідеально тримати барабанний натяг тканини, тобто натяг все ще досить непоганий, але не най-най-най. Це не завжди є проблемою, але все ж! Тоді можна:
- купити нові затискачі (продаються по 2шт.),
- пошукати в інтернеті рецепт варіння затискачів (так, так, дівчата рукодільниці відкрили секрет, що якщо трошки до 1-1,5хв. проварити затискач і рівномірно стягнути його ниткою, то він знову буде тримати ідеальний натяг,
- проклеїти трубки снапів медичним пластиром з тканини, тоді збільшиться об’єм трубок і затискачі знову щільно прилягатимуть,
- при затисканні тканини, вільний край тканини можна скласти вдвічі, що сприятиме щільнішому притисканню затискачів або ж взяти смужки фетру і прокласти їх між полотном і затискачем для щільності.
Якщо ви користуєтесь вже ку-снапами і можете з власного досвіду доповнити наш перелік доліків/недоліків – то будемо раді читати ваші думки в коментарях.
UPD: запрошуємо ознайомитися з продовженням нашого огляду +відеоогляд снапів з порадами та ідеями, як краще закріплювати тканину, як її знімати, як використовувати снапи у вигляді вишивального станка, а також можливі поєднання та комбінації різніих розмірів снапів для створення додаткових розмірів :)
(с) Аґрафка, 2015