Покривало для пікніка. Від ідеї до реалізації. Частина 1 – проект квілта

Усім привіт! Сьогодні я поділюся власним досвідом: як з нуля пошити ковдру в техніці печворк (квілт) і покажу, що це зовсім не складно і практично кожен може самостійно пошити покривало. Не очікуйте тут екстра майстер-класу від гуру з печворку (хе-хе), швидше за все я детально опишу особистий шлях від ідеї створення покривала до її успішної реалізації: які труднощі мені зустрічалися на цьому шляху, чи які висновки я зробила, з чого варто починати і на що необхідно звернути увагу. Тож я впевнена, що якщо ви наважитесь на власний експеримент – то ця серія статей неодмінно стане Вам у пригоді!

Усе залежить від натхнення – це основна рушійна сила творчого здобутку та експериментів, а черпати натхнення можна будь-де! Будь-що, що оточує нас, може слугувати нам джерелом натхнення і коли цього натхнення аж надмір, або коли ми достатньо зарядилися ним, то в нашій голові виринають ідеї, проекти і нестримне бажання почати творити :)

Саме тому я переконана, що успіх залежить на 99% від спонук, підкріплених натхненням, і лише на 1% від нашої наполегливості чи посидючості!

А до чого увесь цей ліричний відступ? Аааа, згадала – до того, що і будь-яке покривало починається з ідеї, а неабияке натхнення допомагає долати усі перешкоди та труднощі на шляху виконання і тепер я вже знаю, що вдало зроблений та пропрацьований проект ідеї на початку- це успішне втілення кінцевого результату. Чому? Це як будівництво будинку – можна загорітися ідеєю побудувати власну оселю і одразу приступити до роботи, а після завершення казати: хмм, щось трохи не так я планував собі…. треба було зробити інакше, але якби ж то знати завчасно…, а можна дійсно все продумати заздалегідь, затратити трохи часу при проектуванні, уявити усі процеси в роботі і подбати про їх вирішення ще на стадії проекту, а тоді при виконанні навряд чи виникнуть питання щодо його реалізації і, повірте, це зекономить купу часу, зусиль і значно зменшить витратну сторону питання, а найголовніше – наше натхнення не втече і є реальний шанс закінчити справу успішно!

Звичайно, для того, щоб правильно проектувати та заздалегідь передбачати підводні камені, необхідно мати достатньо досвіду в цьому питанні чи хоча б знань. Досвід здобувається з часом і тут лише кожен сам собі допомогти може, а от знання – їх можна отримати з чужого досвіду :) Тому я й пропоную вам власний, а головне, вдалий досвід та знання – з ними ви точно зробите менше помилок :) (я маю великий недолік – я не вмію коротко висловлювати свої думки, тому вибачайте за велику кількість букв…)

Ідея:

Отже, виникла в мене ідея пошити покривало для племінниці (Аня, 7 років. Ну, тоді їй було 7 років, але про це потім). А коли виникає ідея – то моя порада: неодмінно її записувати та замальовувати у особистий ідейничок.  Бо з часом ідея може втекти, тааак, вони такі ті ідеї :), або ж її витіснить якась нагліша ідея. Тому обов’язково носіть з собою записничок для ідей – у мене це блокнотик в клітинку на спіралі і невеличкий набір кольорових ручок :)

проект одіяла в стилі печворк для дівчинки 06

Мій ідейничок завжди зі мною

На жаль, я ще не такий профі, щоб вигадувати складні блоки, як то звично для печворку… та й бачу я, що душа моя лежить більше до сучасного чи то модернового печворку (хоча в інтернеті списано купу сторінок з дебатами що таке той модерновий печворк і чи існує він взагалі), тому й ідеї в мене такі трохи примітивні :) але вони такі мої, рідні і для мене найкращі :)

проект одіяла в стилі печворк для дівчинки 07

Мої та синочкові перші ідеї :))) Мої згори, якщо що ))

Отже, ідея була така, щоб пошити ковдру з кольорових квадратів і обов’язково на білому фоні – ну от захотілося мені так і все. Тому ідею негайно занотувала, щоб не забути сам зміст і схему (а що? ті квадрати то теж схема :))

проект одіяла в стилі печворк для дівчинки 08

Як не смішно, але і таку ідею можна швидко забути…

Вже згодом, розглядаючи різні тканинки, я знайшла ту колекцію, яка, вирішила, якнайкраще доповнить мою ідею. Це колекція тканин для печворку від NorthCott – Flamingo Fling – яскрава, насичена кольорами і дуууже дівчача – якраз для моєї Ганнусі і саме те, що я шукала :)

Візуалізація:

Тепер можна перейти до деталізації/візуалізації ідеї – створення проекту майбутнього покривала, визначити тканини і їх порядок розміщення. Під час обідньої перерви я думала, що швидко розмалюю свою схему, але виникли певні нюанси, оскільки, в колекції було дуже багато тканин (12 видів) і спершу я ледь не усі хотіла використати в роботі, а тому тисячу один раз перемальовувала схему, бо щоразу була незадоволена своїм результатом. Зрештою, я визначилась, що візьму три однотонні кольори (бірюзовий, малиновий та жовтий, як в Аграфці) і підберу максимум ще три тканинки з принтом. Тому моя порада: не треба намагатися використати усі можливі тканини в одному дизайні, стриманість – це ознака смаку ))) ( а скромність то не про нас). А також рекомендую, якщо є така можливіть, роздрукувати чи взяти клаптики тканин, які плануєте використати у покривалі, для візуалізації  – це дуже допоможе у створенні проекту (мені власне це й допомогло, бо я не сильно маю розвинену уяву і мені важко уявити поєднання кольорів)

проект одіяла в стилі печворк для дівчинки 02

Схема покривала:

Тепер, коли більш менш проект візуалізовано, необхідно розробити схему, визначити, які деталі треба кроїти, скільки тих деталей і з якої тканини вони будуть і найголовніше, який розхід тканини піде, адже не забуваємо, що в проекті є 6 кольорових тканин + біла + підкладка (тут я не втрималась і взяла тканину, якої нема в топі покривала – а що? в тій колекції усі тканини такі гарні, що я мусіла їх десь застосувати :)), а відповідно треба розрахувати тканину так, щоб фінансово це обійшлося найменшими затратами.

проект одіяла в стилі печворк для дівчинки 03

Почнімо зі схеми. Що я маю на увазі? Розбивка проекту на блоки, а блоки на деталі, а також визначення розміру покривала.

Розмір виробу і деталей покривала:

З розміром було найлегше: для себе я визначила, що ширину покривала я не хочу робити ширшу, ніж 110см (саме така ширина більшості стандартних тканин для печворку, а відповідно мені на підкладку вистачить однієї ширини) – цього цілком достатньо для дитячого покривала для пікніку. Отже, я порахувала скільки клітинок у мене по ширині в проекті – 21кл. і визначила, що приблизно 1 клітинка це не більше 5,23см.

дюйми чи см? Ось в чому питання!

Можна було б взяти собі масштаб рівно 5см, але в сучасному світі печорку вже є певні стандарти (наприклад, припуски на шви – чверть дюйма з кожної сторони або 0,6см) і ці стандарти в основному прив’язані не до сантиметрів/метрів, а до дюймів і лінійки і килимки теж мають розмітку саме в дюймах (1 дюйм = 2,54см). Тому для себе я вирішила, що буду розрахунки робити в дюймах, хоча по великому рахунку, немає жодного значення до якої системи вимірювання прив’язуватися – головне усю дорогу дотримуватися однієї одиниці виміру :). Отже, тепер моя клітинка становитиме 2 дюйми, а отже, готове покривало мало би вийти 42х60 дюймів (це приблизно 110х150см)

Схема блоків:

Тепер зробімо розбивку на блоки. З чого складається моє покривало? З “малих” квадратів, які містяться всередині “великих” кольорових квадратів і усі ці великі квадрати з’єднані білими смугами. З’єднувальні лінії (білі) до уваги не беремо, тож мій розрахунковий блок – це квадрат в квадраті. Їх у мене всього 20 і усі вони однакові за схемою.

Перед тим як зробити таку схему зі з’єднувальними смугами, я погуглила як це роблять інші майстрині (тааа, я дотошна) і дехто білі смужки враховує як частину блоку: квадрат + з двох сторін, наприклад, права і нижня, білі смужки – але мені та ідея не дуже підійшла – 1) з причини розходу тканини і 2) з причини пильності, щоб шви в таких блоках рівно зійшлися, тому мій варіант значно легший для початківця.

Наш основний блок складається з трьох деталей: А, В і С. Пам’ятаємо, що одна клітинка це 2 дюйми, а також до деталей одразу додаємо 0,5 дюйми – це будуть наші припуски (2 по 0,25), тож маємо такі розміри для викроювання деталей:

 • А: 4,5х4,5 дюйми
 • В: 2,5х4,5 дюйми
 • С: 2,5х8,5 дюйми

проект одіяла в стилі печворк для дівчинки 04

Робимо розбивку на деталі і підраховуємо скільки деталей потрібно з кожної тканини згідно нашої намальованої схеми – це нам допоможе визначити розхід по тканині (ширина у всіх тканин 110см) і перевіряємо, чи добре ми підрахували: деталей А повинно бути 20, а деталей В і С по 40шт.

До речі, одразу попереджаю, що візуалізація проекту може в процесі розрахунків тканини ще змінюватися, якщо ви все ж таки, як і я, будете шукати баланс між розходом тканини та дизайном :) Дякувати Богові, дизайн не вибагливий та немає жорстких вимог до кольору в квадратах, тому завжди можна замінити один колір на інший, щоб зберегти баланс розходу/витрат. Між іншим, оті строкаті смужки згори і знизу покривала – я вирішила давати лише у випадку, якщо у мене буде достатньо тканини чи її залишків, хоча вони досить непогано додають розміру покривалу, але якщо заради них довелось би докуповувати тканину, то я швидше за все від них відмовилась би.

проект одіяла в стилі печворк для дівчинки 05

Існує правило, що розкроювати  необхідно з огляду на дольову та поперечну лінію тканини, але в моєму проекті це насправді зовсім неважливо, адже: 1) в квадраті все рівно з якої сторони буде поперечна – це ж квадрат :)  і 2) важливо щоб певна тканина лягала візерунком саме так, як нам необхідно – це я про смужку – тому в цьому випадку нам теж все рівно, де тут поперечна чи дольова.

Схема розкроювання:

Я накидала приблизну схему розкрою усіх тканин і з практичної сторони вийшло, що кожної тканини при такому розкладі буде достатньо розміром 8,5 дюйми – висота деталі С (це від погонного метра), але краще 9дюймів (це коли два квадрати, деталі А, 4,5+4,5см помістяться в одну висоту тканини). Хоча на деяких тканинах певні деталі можна розмістити економніше, але мені важливо було правильно розмістити принт-малюнок у готовій роботі. Та й ті залишки (якщо я ніде не помилюся і не зіпсую детальки) можна використати для пошиття ще чогось до пари до цього пікнікового покривалка (сумку-чохол, подушку-сидіння тощо).

схема розкроювання деталей для печворк-одіяла

Тепер розрахуємо білу тканину, підкладку і тканину для бейки (окантування виробу):

Біла тканина для з’єднування – деталі С (2,5х8,5) і D (2,5х42)

 • C 25шт
 • D 8шт.

Білої тканини потрібно майже 1м (при ширині 110см) – ось тут хочу зауважити, що важливо брати тканину для печворку усю однакову за щільністю, якщо ви її будете поєднувати між собою, тому однотонні тканини теж мають бути з тої ж стопки, як то кажуть. Зекономити хіба вийде на підкладці.

Підкладка в нас йде по розміру покривала, 42х60 дюймів – це треба 155 см не менше, але краще взяти трошки із запасом – 160см (при ширині 110см)

Бейка: згідно розміру покривала нам потрібно: (42+60)х2 =204 + запас  (це шість деталей D).

Я запланувала в покривалі використати подвійну бейку, а на її ширину необхідно 2,5 дюйми (в частині про пришивання бейки я розкажу про неї детальніше), тому розмір тканини для бейки 15 дюймів (6 смуг довжиною 110см на 2,5 дюйми). І згідно проекту бейка буде з тканини, яка використовується в блоках (у мене це рожева) + 9 дюймів на інші деталі блоку = 24 дюймів (приблизно 65см)

Здавалось би з дюймами дуже легко порахувати все, але при купівлі тканини в наших магазинах доведеться все рівно переводити в метричну систему, адже тканину у нас продають в см чи м. Було прийнято рішення купити кожної тканини по 25см.

Ох, сподіваюся Ви хоч щось зрозуміли…, але ми нарешті визначили розхід тканини:

 • Біла тканина – 1м
 • Рожева (в блоках+бейка) – 0,65м
 • Підкладка – 1,60м
 • 5 різних тканин по – 0,25м
 • Всього тканини: 4,5м (це якщо ми нічого не напартачимо :))
 • До цього ще додаємо синтепон 1,60м
 • Нитки (білі, тілесні)

Етап проектування завершено! Фууух! Можливо я занадто детально описувала очевидні речі, але краще зайвий раз переконатися, що все добре пораховано і передбачено, тому що навіть незначна помилка в розрахунках може змінити увесь проект!

Насправді, ми з вами зробили найбільш важливу і найголовнішу роботу, далі буде значно легше :) але за таким принципами проектування ви вже зможете самостійно втілювати власні ідеї в готові вироби :)

А ще ми в Аґрафці придбали спеціальну програму для проектування квілтів – Electric Quilt 7.0  і я спробувала там відобразити свій проект:

покривало для дівчинки в стилі печворк схема

Цікаво, що в програму можна завантажити із сайту виробника будь-які тканини для печворку і тоді візуалізація буде дуже правдоподібна – одразу можна уявити готовий виріб (то якщо з уявою туго, як в мене). Програма також рахує розхід тканини, але! вона буржуйська, а вони зовсім не економлять, тому там трохи перерозхід, як на мене, хоча з однієї сторони це виправдано, бо запас тканини (як у вишивальному наборі – ниток) зрозумілий, але коли тканина тааака дорога, то ми краще все добре порахуємо і сім раз відміряємо, перш ніж відрізати тканинку :)

Ось, не лякайтесь, далі буде менше тексту, обіцяю! Наступна стаття буде про те, як правильно розкроїти усі деталі для нашого квілта. А поки що плануйте своє покривалко, шукайте натхнення та замальовуйте ідеї :)

Уляна з Аґрафки


(с) Аґрафка, 2016

 • Anna Nazarenko

  Як цікаво!
  Я так і не доробила ще своє)))) У мене варіант із зигзагами, як на першій схемі))) Але я трішки прорахувалася в розрахунках))) Тканини купила менше, але купувала окремо ще для подушок в такому ж стилі..ну що сказати буду поки без них)))
  Чекаю на продовження!

  • Ulyana Korzh

   Дуже дякую! Я якраз нещодавно проходилась по тегу #печворк в існтаграмі і бачила той топ зигзаговий – він чудовий!!! Так що бажаю якнайшвидше отримати натхнення, щоб його закінчити! Я теж хочу для сина зигзаг-квілт зробити – так що епер чекаю натхнення від Вас :)

 • ооо яка крута стаття!
  і як я ще не печворкаю??
  почну таки з якихось домашніх обрізків, їх не шкода зіпсути. а тоді вже буду пробувати щось мегакруте ;)
  дякую за поради!