Покривало для пікніка. Від ідеї до реалізації. Частина 5 – окантовка

Нарешті ми публікуємо останню частину із серії статей про пошиття дитячого покривала для пікніку (попередні статті Ви можете почитати тут: проектування, розкроювання, зшивання, стьобання) і сьогодні мова піде про фінішну роботу над квілтом, а саме окантуванням покривала. 

Існує кілька методів окантування готового виробу. Наприклад, можна окантувати виріб підкладкою. Коли тканину, яку використовують для підкладки, загинають на верхній шар квілта, але нам такий метод не підійде (ми не передбачили запас тканини у підкладці і минулого разу ми порівняли покривало і все обрізали, пригадуєте?). Тому нам підійде варіант з бейкою.

Що таке бейка?  Якщо просто, то це стрічка для окантування певного виробу (одяг, гардини, покривало тощо). Досить часто можна зустріти вислів “коса бейка” – це стрічка, яка кроєна по косій (під кутом 45град. відносно крайки тканини) і краї цієї стрічки запрасовані до її середини. Косою бейкою зручно окантовувати вироби, які мають різні вигини та заокруглення, наприклад, горловини та рукави в одязі.

Оскільки, наше покривало має рівні сторони та прямі кути, то нам не обов’язково використовувати косу бейку (вона більш витратна по тканині). Нам підійде звичайна бейка (кроєна не по косій), а ще краще подвійна бейка. Далі ви зрозумієте про що мова.

Отже, із залишків тканини треба покроїти і зшити стрічку для окантування – бейку:

окантовка подвійною бейкою 01

Для цього вздовж тканини відмірюємо 2,5дюйми (пригадуєте, що в мене все в дюймах?) і нарізаємо таких 6 смуг. Дуже зручним виявилось використання спеціальної лінійки для окантовки на 2,5 дюйми (вони на різну ширину бувають) – нічого не потрібно вимірювати, просто приклав лінійку і нарізав усі смуги на її ширину. Тепер я розумію, чому печворкині мають такий арсенал інструментів: лінь – багато які покупки може оправдати, хе-хе.

окантовка подвійною бейкою 02

Для правильного з’єднання смуг (можна й просто зшити, але тоді не дивуйтесь видимим потовщенням в роботі) необхідно їхні кінці скласти під прямим кутом (як на фото). Смуги тканини кладемо лицем до лиця, обов’язково сколюємо шпилькою чи кількома для фіксації тканини. І наводимо лінію для зшивання від кутика однієї тканини, до кутика другої. У нас вийде кут 45 градусів. Олівцем чи маркером проводимо лінію (на фото вона ледь помітна, бо я користувалась жовтим олівцем для тканини, хоча в реалі все видно добре). А тоді зшиваємо по цій лінії.

окантовка подвійною бейкою 03

На відстані приблизно 5-10мм від шву відрізаємо зайву тканину і розпрасовуємо припуски у різні сторони.

окантовка подвійною бейкою 05

Так повторюємо з усіма смугами:

окантовка подвійною бейкою 04

окантовка подвійною бейкою 06

У нас вийшло кілька метрів стрічки. Якщо ви читали попередні статті, то знаєте, що окантовувати ми будемо подвійною бейкою, а тому нашу стрічку потрібно рівно зігнути і запрасувати:

окантовка подвійною бейкою 07

Тепер у нас є кілька метрів подвійної бейки:

окантовка подвійною бейкою 08

Наступний крок не обов’язково робити як я, але пасувало б придивитись як розмістити нашу бейку по покривалу так, щоб на кут не попали наші з’єднання. Можна просто злегка по покривалу накидати бейку і глянути чи ніде на кут на потрапляє шов. Я розклала стрічку з допомогою прищепок для печворку. На лицеву сторону покривала кріпиться бейка кінчиками до зрізу покривала і загнутою частиною до середини.

окантовка подвійною бейкою 09

Якщо ніде шов стрічки не потрапляє на кут покривала (просто для того, щоб гарно було), тоді можна приступати до пристрочування бейки. Починаєте з будь-якого краю покривала, відступивши 25-30см від краю окантувальної стрічки (нам цей запас знадобиться для гарного з’єднання бейки у покривалі)

окантовка подвійною бейкою 11

Шов прокладаємо згідно “стандарту” 0,25 дюйми або 6,5мм від краю. Прищіпки по ходу шиття знімаємо – ними зручно кристуватися замість шпильок – швидко і дуже практично.

Тепер робимо гарні кути:

окантовка подвійною бейкою 12

Не доходячи до краю покривала приблизно 6мм, зістрочуємо шов на кутик (45градусів). Трохи витягуємо покривало з під лапки, щоб зручно було і загинаємо вільну частину бейки під кутом 45 градусів на сторону, яку щойно зшивали:

окантовка подвійною бейкою 13

А тоді відгинаємо назад бейку під прямим кутом на сторону, яку зараз необхідно шити:

окантовка подвійною бейкою 14

Вийде ось така кишенька, якщо припідняти тканину (це я тільки для фото показую):

окантовка подвійною бейкою 15

окантовка подвійною бейкою 16

Вставляємо під лапку покривало і строчимо далі на встановленій відстані 0,6см. Так повторюємо з усіма кутиками. Можливо шити і робити фото не дуже мені виходило, тож я зробила ще раз послідовність правильного згинання стрічки по покривалу у кутиках (без машинки, щоб краще було видно):

окантовка подвійною бейкою 10

Якщо зробили всі 4 кутики, тоді вже строчимо на останній стороні, звідки й починали. Не дострочуйте до початку шва, залиште відстань приблизно в 30см (можна меншу чи більшу, але з меншою мені було не зручно)

окантовка подвійною бейкою 17

Наше завдання тепер гарно з’єднати бейку, щоб ніхто не здогадався звідки ми почали її пришивати :)

окантовка подвійною бейкою 18

Для цього накладаємо стрічку на стрічку вздовж краю покривала і відмічаємо на них ширину бейки ( у нас це 2,5дюйми).

окантовка подвійною бейкою 19

Зайву бейку відрізаємо

окантовка подвійною бейкою 20

Вийде приблизно ось так (кожен кінчик бейки перекриває на 2,5 дюйми інший кінець бейки):

окантовка подвійною бейкою 21

Зшиваємо ці кінці за принципом, з яким ми вже знайомі. Лицем до лиця складаємо смуги тканини, сколюємо, малюємо лінію і зшиваємо. Але тут будьте обережні! Коли сколете тканину, чи навіть краще приметайте і гляньте, чи добре ляже бейка на покривало, бо у мене, ясна річ – знову граблі! Бейка була перекручена і це ще пощастило мені, що я не відтяла кутики :) Довелось усе переробляти

окантовка подвійною бейкою 22

Якщо все добре, тоді відрізаєте зайву тканину, розпрасовуєте і прикладаєте для зшивання до покривала. Ось тому тут краще мати більшу відстань, щоб зручно було скласти тканину для зшивання та прасування.

окантовка подвійною бейкою 23

Ось як виглядають кутики зшиті по цьому методу на лицевій стороні:

окантовка подвійною бейкою аграфка 06

А ось так зі звороту:

окантовка подвійною бейкою аграфка 07

Тепер загинаємо бейку на зворотню сторону покривала (я не припрасовувала, але можна) і залишається пришити бейку до нашого квілтика і все.

Тут у мене знову стався казус! Я погуглила кілька майстер-класів, як пришивається подвійна бейка і була дуже здивована, що більшість з майстрів радили вручну, потаємним швом пришити окантовку до покривала. Вручну? Ви смієтесь?! – думала я. Ну, по-перше, це довго, – вирішила я, – значно швидше прострочити швейною машинкою, а по-друге, машинкою надійніше – особливо коли мова йде про дітей. Вирішено – зроблено:

окантовка подвійною бейкою аграфка 05

Строчила я по лицевій стороні, максимально впритул до бейки. Вийшло непогано, думала я:

окантовка подвійною бейкою аграфка 02

Але так було не скрізь, місцями були ось такі казуси:

окантовка подвійною бейкою аграфка 03

Бррр! – подумала я і подзвонила до майстрині, з чималим досвідом, уточнити які є правила окантування. Що мене найбільше потішило, що правил нема! Кожен робить, як йому зручно, проте, акуратніше і простіше – таки построчити потаємним швом… Я, чесно кажучи, була трохи засмучена, бо пороти не хотілось, та водночас мене мучила думка про те, що зі звороту покривала я напартачила через свій поспіх та лінь, а спереду воно було ідеальне!

Що я вам скажу? Робіть як вам зручно! Якщо вирішите, як я, строчити машинкою, то варто таки приметати, щоб не було таких казусів, як у мене. Але якщо вже слід приметати, то чому б не пришити це потаємним швом вручну? От тому майстер і казала, що так простіше! Висновок: слухайте досвідчених, а не вигадуйте велосипед :)

окантовка подвійною бейкою аграфка 01

Оскільки, до написання останньої статті я мала багато часу, то я таки змирилась з думкою попороти (благо, то таки недовго) і пришити бейку вже не настільки правильно, бо кожному своє, як гарно :)

окантовка подвійною бейкою аграфка 08

Формуємо кутики і фіксуємо прищепками, шпильками чи приметочним швом

окантовка подвійною бейкою аграфка 09

ну, і під серіальчик я всілась і пришилась:

окантовка подвійною бейкою аграфка 10

Не знаю чи гарно, якщо чесно, але тепер себе заспокоюю, що правильно :)

окантовка подвійною бейкою аграфка 11

Ось така історія мого покривала!

Ще мене запитувались, які нитки краще. Я, чесно, не дуже розбираюся. Але в ході роботи побачила, що ті дешевші – погані :) Вдома мала кілька наборів ниток з ІКЕА – дуже міцні і, як на мене, хороші і для стьобання і для шиття. Якщо виникнуть ще запитання, питайтесь – я даю відповіді в коментарях.

Ну все, тепер спокійно можна братися за наступне покривало :) Маю в планах вже кілька, але била себе по руках, що поки не допишу усі ці статті, то не почну нового. А як ви? Вже щось обрали для першої спроби? Спродіваюся, що з моїм покроковим описом реалізувати свій перший квілт вам буде значно легше!


(с) Аґрафка, 2016

 • Anna Nazarenko

  Ооооо..я зі своїм так і не здвинулася з кінцевої точки))) думала за літо закінчу, але видно не дано тому статися. І я також люблю бейку пришивати вручну)))) машинкою у мене акуратно не виходить)))

  • Ulyana Korzh

   уууу, треба таки завершити – воно шикарне! і я все підглядаю в інстаграмі чи бува не завершено ще. І також дуже хочу зробити в зиг-заги покривало, але ніяк не підберу тканину. От чекаю нову Тільду, мож якраз :)

   • Anna Nazarenko

    ..нові колекції неймовірні! Щоправда у мене ще старі-нові лежать нетронуті))) але з нових я вже собі пригляділа кілька тканинок)))

 • Галина Бошко

  Та ні, нема стандарту щодо ширини окантовки – вона може бути різного розміру. 6,5 мм – це стандарт припуску шва при зшиванні клаптиків :)

  • Ulyana Korzh

   Так, я тому взяла в лапки те слово, але на бейку у 2,5 дюйми (6,35см), яка подвійна, то не сильно розженешся з припуском. Тому десь реально припуск робити не більше 1см, щоб ще залишилась тканина для прикриття шва (то на хлопський розум я собі так міркую) :) Але мені легше дотримуватись “стандарту”, бо у мене на машинці нанесені мітки і це дуже зручно орієнтуватися на них, звичка вже :)