Покривало для пікніка. Від ідеї до реалізації. Частина 4 – збирання та стьобання

Привіт, ну що, продовжимо? У нашому покроковому проекті дитячого покривалка для пікніку  ми вже розглянули як проектувати, як кроїти та як зшивати топ майбутнього квілта. А тепер саме час розглянути як зібрати сендвіч покривала і як його простібати в домашніх умовах. Якщо до цього часу ми часто використовували термін печворк, бо наш топ зшивався з клаптиків тканини, а це пряме значення терміну печворк, то тепер ми більше перейдемо на термін – квілт.

Отже, наша задача на сьогодні – зібрати сендвіч, правильно його сколоти, простібати (тут в мене приступ гомеричного сміху) і, якщо встигнемо, порівняти та підготувати квілт до окантування.

Ну, що? Рухаємось далі!

Найперше, шукаємо вдома місце  – рівне та чисте, щоб повністю розкласти наше покривало. Найкраще підійде підлога з рівним покриттям (не килимове, а лінолеум, паркет, плитка) – гарно прибираємо і вимиваємо це місце (так, вироби ручної роботи люблять чистоту). Якщо у вас немає такого місця, тоді запрошуємо до Аґрафки – у нас знайдеться місце на підлозі не на одне двоспальне покривало :)

Тепер розстеляємо нашу підкладку, лицем до низу (до підлоги) і кріпимо її малярським скотчем: спершу з однієї сторони прикріплюємо крайку до підлоги, тоді переходимо до приклєювання навпроти і легко, але рівномірно, натягуємо тканину (тут важливо не перетягнути, просто має бути гарно натягнена тканина). Тоді з інших сторін кріпимо за тим самим принципом. Водночас я паперовим скотчем помічаю середину тканини з усіх сторін:

як простібати квілт в домашніх умовах 09

Складаємо канапку/сендвіч далі. Найкраще позначити центр тканини-підкладки, а також центр синтепону і викласти поверх підкладки синтепон, орієнтуючись на серединки, рівномірно розподілити утеплювач (синтепон), щоб не було складок, загинів та хвильок, але не натягувати – він має вільно лежати.

як простібати квілт в домашніх умовах 10

Нічого страшного, якщо утеплювач десь завеликий, головне, щоб не був замаленький. До речі, про цей утеплювач для покривал – дуже хочу Вам порекомендувати синтепон саме цієї німецької фірми Freudenberg (клянусь, це не реклама). Реально, усі китайські навіть не йдуть в порівняння з ним і це одразу помітно у роботі: легко пробивається голкою, не вилазить за голкою назовні, не піддається деформації – німці знають свою справу, я Вам кажу :)

Я використовувала ущільнювач розміром 163 (ще бувають цієї фірми 161, 165, 167). 163 – середньої товщини (мабуть 3мм) і чудово підходить для не дуже об’ємних покривал. Хоча синтепон можна покласти у два шари, типу для більш об’ємного покривала, проте об’ємність квілта також можна регулювати стібанням, але про це згодом.

як простібати квілт в домашніх умовах 11

Поверх від центру викладаємо наш топ і також легенько його розправляємо, щоб не було зморшок (на фото є кілька, і я їх потім поправила, чесно). Не натягуємо тканини, усе повинно вільно лежати на прикріпленій підкладці. Ось наш сендвіч готовий і, перш ніж перейти до стібання, його необхідно сколоти, бо стібання, воно дуже підступне, і якщо не скріпити усі три шари між собою, то можна все добряче зіпсути.

Для скріплення усіх шарів сендвічу застосовуємо або спеціальні шпильки для печворку (я таких ще не мала), або звичайні швейні шпильки чи навіть аґрафки (рос. булавки) :)

як простібати квілт в домашніх умовах 12

Нам треба сколоти наше покривало досить густо, відстань між шпильками приблизно 5-8см. Починати необхідно від центру. Я прошпилила спершу вертикальну, тоді горизонтальну лінію по центру (якщо збільшити фото, то можна розгледіти ці шпильки):

як простібати квілт в домашніх умовах 13

Важливо, коли кріпите шпильку, не відтягувати тканину, а практично в нерухомому стані самого сендвічу кріпити усі шпильки – саме тому знизу поверхня повинна бути гладенька, інакше ще й килим пришпилити можна :)

як простібати квілт в домашніх умовах 14

Пізніше переходимо по черзі до незашпилених ділянок і починаємо кріпити шпильки якомога частіше. Такого плану шпильки найкраще кріпити в одну сторону, щоб при стібанні не сильно поколотись, якщо шпильки будуть стирчати у різні сторони. Хоча може й краще було одні вертикально, інші горизонтально кріпити, але я вже скріпила все так (фото клікабельні):

як простібати квілт в домашніх умовах 15

Цей процес не надто багато часу займає (у мене всього лиш півгодини зайняло і я не вихвалаяюся ;)). Фактично ми готові до стібання. Скручуємо наше покривало, обережно, щоб не поколотися у таку ковбаску і йдемо до нашої швейної машинки на стібання:

як простібати квілт в домашніх умовах 16

Тепер про стібання (знову черговий приступ гомеричного сміху) – це був момент істини для мене :) Найперше, скажу, що в рукодільному світі любителів печворкувати і квілтити таки ділять на два типи – є ті, хто більше квілтер (любить стібати), а є хто більше любить печворкувати (зшивати з клаптиків). Так от, я виявилась печворкинею :)))

Переді мною було два варіанти: 1) або віддати свій сендвіч квілтерам, які професійно займаються стібанням покривал або 2) простібати все самому.

У Львові я не знаю чи є особи, які на професійному рівні займаються стібанням покривал, знаю у Києві є (дівчата, які проводили у нас МК, мають професійну техніку і займаються стьобанням, гугліть “Бабушкін сундучок”), та мені не хотілось переривати своє натхнення, бо це означало віддати своє покривалко на кілька місяців, черга знаєте… і я, знаючи, що багато хто стібає на побутових швейних машинках, вирішила, що я теж зможу (хе-хе).

Щоб навчитися самому стібати на машинці покривала, треба чималий досвід і простібати енну кількість сендвічів, нехай і тренувальних. Малювати вільноходовою лапкою різні закарлючки я не вмію, вони мені і від руки на папері не дуже виходять, тому вирішила, що рівні стібки я потягну і багато розуму для цього не треба, тим паче, що вони, на мою думку, якнайкраще підходять до мого модернового дизайну.

Я не плекала надій щодо рівного шва, не під лінійку ж строчити? А тому я думала, що незначна хвилястість лише додадуть оригінальності мому квілтику :)

Якщо ви такі ж вар’ятунці, як я, тоді закочуйте рукави і вперед налаштовувати свою машинку. Ох, на жаль, я не підкажу універсальних налаштувань – головне, щоб шов гарно лягав і натяг нитки не псув шов (це коли нижня чи верхня нитка зовсім не натягується, і шов такий петлями виходить… ) У мене приблизно треба було збільшити крок стібка до 5ки (ну, бо сендвіч досить грубенький і на 2-3 – виходить дуже дріботіння). Кілька разів спробували на тестовому клаптику, якщо все влаштовує, приступаємо до роботи.

У нашому випадку (коли все буде простьобане смужками) варто почати з середини – розкрутили покривало і скрутили на 2 половинки – пропихнули у швейну і готуємось стібати першу лінію (я не наносила ліній – просто йшла по шву і навіть не намагалась потрапити в нього, бо знала, що для мене то вищий пілотаж)

як простібати квілт в домашніх умовах 17

Зробили один шов? я дуже рада :) Випадково час не засікли? Я теж, не засікала… Пішли по другий. Я приблизно вирішила стібати на відстань лапки – так мені було легше зберігати рівно-хвилясті шви.

як простібати квілт в домашніх умовах 01

Трохи важко йде, правда? Виявляється покривало таки важкеньке і його треба добряче підпихати під лапку, витягати шпильки, пильнувати, щоб не було защіпів. Втомлюєшся нереально, руки болять, а особливо спина. Ото що на фото, зайняло в мене як ви думаєте, скільки часу? 1,5год!! А це якихось 10см!!! Я плакала! І зрозуміла, що на тому натхнення моє втекло безповоротно – я не могла себе заставити далі стібати ні наступного дня, ні наступного тижня… ні навіть через місяць! Минув рік, а то і більше! Моїй Ганнусі вже виповнилось 8 років, а покривало лежало скрученим далеко в комоді.

Покривало, яке планувалось пошитись за 2 дні, розтягнулось на 1,5 роки! Аж одного дня, до мене прийшла геніальна ідея – віддати комусь достібати покривало замість мене :) Того ж дня я побігла на ринок Провесінь, що на Кн. Ольги (м. Львів), знайшла у першому ж ательє вільну швею і запропонувала їй достібати покривало. Вона погодилась неохоче, мовляв багато роботи має і це зробить хіба аж за три дні! (три дні? думала я собі, та я то покривало мариную вже більше року!) і це буде коштувати не менше 100грн! Моє натхнення раптово і несподівано повернулось до мене і ледь не розцілувало цю швею :) Я погодилась на все і от через три дні я приходжу в ательє, мені віддають моє простьобане покривало (плачу!!!), щоправда зі словами – більше до мене з таким не приходьте, це зайняло півдня роботи!  Собі я подумала, що “лише півдня роботи? та давно то треба було занести в ательє!” (я заплатила більше домовленої суми, щоб мати нагоду ще колись прийти, якщо я вирішу знову так густо простібати свій квілт).

Це мій маленький секрет, про який я нікому не розповідаю, бо усі мої гості та друзі знають, що я сама пошила такий гарний квілт. Якщо Ви зробите це самостійно, без сторонньої допомоги, то, будь ласка, залиште тут свої контакти – я хочу потиснути Вашу мужню квілтерську руку! Ну і в майбутньому скористатися Вашими послугами :)))

Тепер я знову переконана, що такий квілт можна пошити за 2 дні (заздалегідь домовитись з чарівними феями-квілтерами).

Гаразд, припустімо, що квілт ви простібали самостійно (бачите, вже навіть нема приступу гомеричного сміху. Я вірю у Вас!) і я бачу, що ще сьогодні ми встигаємо підрізати його для майбунього окантування. Знову розкладаємось на підлозі, хоча на цей раз можна і за столом, але підлога зручніше :)))

як простібати квілт в домашніх умовах 02

Для вирівнювання треба мати: килимок (бажано великий), лінійку або навіть дві, дисковий ніж. Починаємо з якоїсь одної сторони – під покривало кладемо наш килимок, обираємо собі орієнтир якийсь (у нас це можуть бути наші блоки) і ставимо лінійку так, щоб по її краю обрізати усе зайве.

як простібати квілт в домашніх умовах 03

Я вирівнювала лінійку по двох лініях – 1) великі квадрати і 2) додаткова ряба смужка. Шукала оптимальну лінію між ними, бо де-не-де, і це видно на фото, мої орієнтири виходили за межі, тому я орієнтувалась ніби на “середнє арифметичне” – якщо впевнилась, що так ок – відрізала. Підсунула килимок по підлозі, знову прилаштувала лінійку, переконалась, що все ок – відрізала і так усю сторону.

як простібати квілт в домашніх умовах 04

Для тих, хто трохи боїться отак одразу відтяти кусок покривала, бо назад то вже не пришиєш! Можу порадити накреслити лінії водозникним маркером, а тоді вже відрізати.

Коли дійшли до наступної сторони – важливо зберегти ще й рівний кут. Я застосовую дві лінійки. Одна виставляється відносно орієнтирів на тканині і впирається в другу лінійку, яка просто підкреслює вже обрізану сторону і таким чином створюється прямий кут. А далі все за звичним сценарієм – все, що зайве, обрізаємо.

як простібати квілт в домашніх умовах 05

Я реально зараз буду вихвалятися, бо усі чотири кути у цьому покривалі в мене вийшли дуже рівні і готове покривало складається рівненько, усі сторони і кути зійшлись, ура!!! Я вважаю це вищим пілотажем :)))

як простібати квілт в домашніх умовах 06

Ну от, коли ми простібали (ні, ні, я не сміюсь) і підрізали/порівняли наше покривало, то тепер залишиться останній штрих! Приблизно через тиждень (дівчата з ДК вже обуруюються, що не можуть пробитись в ефір через мою серію статей) буде остання стаття з цієї серії про те, як зробити подвійну бейку і як нею окантувати одіяло.

А осьо трохи фото стьожки – можливо не так вишукано, але чесно кажу, що дуже практично вийшло :)

До речі, ще собі нагадала, про пухкість одіяла мала розказати: при такому густому стьобанні квілт виходить досить плоским і схожим на покривало, а от зараз в Аґрафці ми шили ще один дитячий квілт і простібали його квадратами десь 15х15см – то воно вийшло пухкеньке як перинка :) і це все з одним і тим же утеплювачем!

як простібати квілт в домашніх умовах 07

як простібати квілт в домашніх умовах 08

Є питання? питайте!

автор: Уляна з Аґрафки


(с) Аґрафка, 2016

 • є питання :)
  я не можу знайти, ціна на той утеплювач – це за метр? при якій ширині?
  і дякую за дуже класні статті, багато для себе звідтам почерпнула і може таки колись наважуся :) тим більше, що вже знаю секрет, як стібати в домашніх умовах )))

  • Ulyana Korzh

   Дякую! Так, Юля, ціна за метр погонний. Ширина 150см. Зараз дівчатам скажу поправити опис зрозуміло :)

 • Галина Бошко

  Яка корисна частина і як детально показано з’єднання шарів у седвіч! Буду використовувати – це моє “слабке місце” :)
  Ще одне доповнення: для стьобання на швейній машинці прямими строчками найкраще використовувати “крокуючу” лапку (walking foot англійською) – вона буде рівномірно просувати всі три шари, не буде зміщень верхньої тканини відносно нижніх шарів. Швидкість роботи також повинна збільшитись ;)

  • Ulyana Korzh

   Дуже дякую! я от за лапку не знала, пішла гуглити де її можна придбати і чи є для моїх Бразер така.

   • Галина Бошко

    У моєму Brother nv-400 була одразу в комплекті, але можна докупити окремо. У фірмових магазинах Brother і таких, що торгують швейними машинками, продаються, сама от недавно бачила