Майстер-клас “М’якенька лялька своїми руками”

Чому би не пошити гарненьку м’якеньку лялю для своєї доці, або для знайомої малявочки? Виявляється, дівчатка дуже люблять таких ляльок, їх приємно притискати до себе, колисати, возити у візочку. Також діти з радістю носять таких ляльок за косу, вчать їх ходити, їсти, пити… зрештою, з такою лялею можна бавитися по-різному.

Найкраще такий детальний покроковий опис могла підготувати лише мама доньки, тож ми запросили Ірину з earlybirdsews, в якої двійко чарівних донечок і яка з радістю поділилася з нами своїми знаннями:

Для роботи необхідно:

лялька своїми руками 1

Хід роботи:

Видруковуємо та вирізаємо викрійку для лялі. Переносимо викрійку на тканину, обводячи деталі, найкраще це робити маркером, який зникає але можна і легенько звичайним олівцем. Зверніть увагу – пунктирні лінії не потрібно переносити на тканину, це лінії по яких Ви будете строчити, їх Ви намалюєте від руки. Вирізаємо всі деталі. Припуски на шви додавати не потрібно – вони включені в викрійку і становлять 5-7 міліметрів.

Нам потрібно 2 детальки голови, 2 детальки тулуба, 4 ніжки і 4 ручки. Якщо тканина не однакова з лицевого та зворотнього боків, зверніть увагу, що ручки повинні бути дві в одному напрямку, і дві в протилежному, щоб не вийшла лялька з двома лівими :).

Обличчя: на одній з детальок голови відмальовуємо личко маркером, що зникає (можна легесенько звичайним олівцем). Це зручно робити, притуливши тканину разом з викрійкою до вікна. Відмальовуємо також лінію посередині голови – по цій лінії нашивається волосся.

Вирізаємо з фетру два очка – маленькі кружечки відповідного розміру (рівненькі зробити досить непросто, але реально ;)), пришиваємо очка швом «назад голку» по колу скраю, вишиваємо носик (в одну нитку або в дві) та ротик (в шість ниток).

лялька своїми руками 2

Робимо волосся: намотуємо пряжу на будь-яку книжку висотою приблизно 29 см (або трохи менше). Розрізаємо тільки з одного боку.

лялька своїми руками 3

Відкладаємо вбік кілька штук (3-6) нарізаних ниточок, вони ще згодяться.

Нашиваємо волосся: беремо нарізану пряжу, прикладаємо до голови, спереду орієнтуємося на лінію посередині голови – це лінія пришиву волосся, на детальці задньої частини голови проводимо таку саму лінію майже донизу голови, приколюємо булавками та пристрочуємо волосся, довжина строчки між 2 і 3.

лялька своїми руками 4

Щоб рівно пристрочити волосся, можна провести по волоссю лінію крейдою, ребром. На початку строчки закріпляємо нитку (в межах припуску на шов). Зверніть увагу, що потрібно пристрочувати волосся не від самого краю тканини. Якщо пристрочили криво, все ж таки доведеться відпороти волосся і переробити.

В кінці строчки закріпляти нитку не треба, перетягуємо обидва кінці нитки на виворіт, зав’язуємо кілька вузликів та обрізаємо кінці.

лялька своїми руками 5

лялька своїми руками 6

На одній з детальок голови малюємо лінію, по якій будемо строчити, приблизно 7 мм від краю, зверніть увагу – низ шиї не застрочуємо (орієнтуйтеся на лінію, яка на викрійці пунктирна). Складаємо деталі голови лицевими сторонами досередини, сколюємо і зшиваємо голову, склавши волосся докупки. Пильнуємо, щоб зійшлась лінія пришиву волосся. Обов’язково треба закріпити нитку на початку та в кінці строчки, прострочуючи вперед-назад кілька стібків. Довжина строчки 2.

лялька своїми руками 7

Розпрасовуємо шов (з найнижчою температурою праски, захистивши пальці зсередини волоссям). Можна просто розгладити шов руками, щоб часом не попектись.

лялька своїми руками 8

Вивертаємо голову. Якщо по лінії пришиву волосся погано зійшлися строчки (таке буває щоразу), ми дошиваємо кілька ниточок вручну (ті ниточки, які ми відклали). Набиваємо голову синтепухом досить туго. Заплітаємо коси, і пришиваємо їх до голови в місці, де починається косичка (щоб в процесі забави з лялі не знімали скальп :))

лялька своїми руками 9

Вирізаємо з фетру взуття, скориставшись копіювальним папером: 2 детальки без вирізу (зад черевичка) і дві детальки з вирізом (перід).

лялька своїми руками 10

Пристрочуємо взуття до ніжок по лініях, які на викрійці пунктирні.

лялька своїми руками 10-1

Складаємо ручки-ніжки попарно лицевою стороною до середини, зшиваємо, прострочуючи по краю, крім верху детальки. Верх залишаємо не зашитим щоб вивернути детальки (орієнтуйтеся на лінію, яка на викрійці пунктирна). На початку і в кінці строчки закріпляємо нитку.

лялька своїми руками 11

Вивертаємо. Набиваємо синтепухом не надто туго, залишаємо при самому верху детальок коло сантиметра ненаповненими взагалі.

Прикладаємо (як на нижньому фото), приколюємо і пристрочуємо ручки до лицевої сторони суконочки. Виймаємо шпильки.

лялька своїми руками 12

На зворотній стороні другої детальки сукенки зникаючим маркером малюємо лінію, по якій будемо строчити, зверху і до позначок по низу сукенки, справа і зліва, як на наступному фото  (орієнтуйтеся на лінію, яка на викрійці пунктирна).

лялька своїми руками 13

Складаємо сукенку лицевими частинами досередини (ручки всередині), сколюємо булавками і прострочуємо по двох намальованих лініях, закріпляючи нитку на початку та в кінці строчки.

лялька своїми руками 14

В отвір, що залишився незастроченим, вставляємо детальки ніжок, взуттям доверху, як на фото нижче, розрівнюємо їх, приколюємо і пристрочуємо, закріпляючи нитку на початку та в кінці строчки. Важливо не пришити ніжки не в ту сторону :)

лялька своїми руками 15

Вивертаємо тулуб, переконуємося що все добре пристрочено, не лінуємося переробити, якщо потрібно (мені одного разу довелося пороти сукеночку, а один раз переробляла і сукеночку і руки і ноги) J Набиваємо холофайбером досить туго. Потаємним швом пришиваємо голову до тулуба.

Тут є невеликий секрет – потаємний шов виходить непомітним, якщо вколювати нитку в тканину точно навпроти місця виходу нитки з протилежного боку. Тобто стібки повинні бути однаковими, по можливості, як і відстань між ними. Затягуємо нитку добре після кожних кількох стібків, в кінці добре закріплюємо нитку, роблячи петельку і просилюючи нитку в петельку 2 рази, затягуємо петельку, так робимо 2-3 рази, тоді ховаємо кінчик нитки в середину і обрізаємо.

лялька своїми руками 16

Старайтеся шити лялю непомітно для дитини – моя доня, якій півтора рочку, зрозуміла, що саме я шию, і буквально вихоплювала лялю з рук, не даючи завершити

Даруємо лялю малявочці, і насолоджуємося спільною забавою.


(с) Аґрафка, 2014